10 najčešćih grešaka pri uzgoju orhideja
Orhideja je krhka biljka prelijepog cvijeta koja će u vaš dom unijeti dozu šarma i profinjenosti. Uzgoj ove biljke zapravo nije težak no na neke ćete stvari ipak morati pripaziti kako bi orhideja cvala duže te zadržala svu svoju raskoš. Uz odabir odgovarajućeg komposta i najboljeg mjesta u kući, za uspješan uzgoj podjednako je važna pravilna njega. Orhideji najviše može naštetiti nedovoljno ili pretjerano zalijevanje. Zato prije nego udomite svoju prvu orhideju, svakako pročitajte koje biste česte greške trebali izbjeći kako bi ova egzotična biljke dugo krasila vašu svakodnevnu okolinu.
Takvim načinom zalijevanja, voda može ući u krunu ili između listova što će uzrokovati raspadanje biljke. Orhideju zalijevajte pažljivo,a višak vode na kruni ili listovima osušite maramicom.
Orhidejin korijen ne trpi mnogo vode. Oštetite li korijen, biljka će dehidrirati. Kako bi to izbjegli, potrudite se iscijediti sav višak vode koji ostaje nakon zalijevanja. Što se tiče učestalosti, orhideje treba zalijevati jednom tjedno zimi, dva puta tjedno u proljeće i jesen, te svaki drugi dan ljeti.
Ne zaboravite kako se radi o egzotičnoj biljki kojoj hladna voda ozbiljno šteti! Mlaka voda sobne temperature, bolji je odabir za zalijevanje.
Kišnica s par kapi limuna je mnogo bolji odabir za zalijevanje orhideje. Zalijevate li ipak vodom iz slavine, pustite ju da bar odstoji neko vrijeme prije negoli ju ulijete u teglicu.
Kapljice vode mogu nanijeti oštećenja- izbjegavajte prskanje cvjetova.
Super kugle sadrže hranjive tvari koje biljki daju snagu i energiju. Orhideja će rasti brže i jače, ako ima više nerazdvojenih super kugli.
Orhideja neće imati dovoljno zraka i bit će konstantno mokra ako koristite humus. Uz specijalnu mješavinu zemlje prilagođenu njenom korijenu, vaš će biljka rasti uspješno i trajati dugo.
Kao i u slučaju prskanja previše vode, prevelika količina sunčeve svjetlosti također može uzrokovati oštećenja na listovima. Orhideju zato postavite na mjesto koje prima dovoljno svjetlosti, ali ne direktne.Također, pobrinite se da orhideja nije izložena propuhu, a najbolje će se razvijati na temperaturi od oko 20 Celzijevih stupnjeva.
Orhideja u prirodi ne raste u zemlji nego u zraku te je zračno korijenje znak zdrave biljke. Desi li se nešto baznom, zračno korijenje može spasiti vašu orhideju od propadanja tako što će apsorbirati vodu.
Stapke su također spremnici energije. Ne režite ih i orhideja će brže rasti.